Work & Travel program dla studentów

work-travelWork & Travel, czyli praca i podróże, czasami nazywane jest także Summer Work and Travel jest to międzynarodowy program oferujący wyjazdy do pracy w Stanach Zjednoczonych dla studentów z innych krajów. Podróżujący oprócz możliwości poznania kraju zarabia w trakcie fundusze potrzebne na utrzymanie. Przed wyjazdem student zobligowany jest, aby znaleźć pracę krótko- bądź długoterminową pracę dorywczą – job hopping. Program ten działa na zasadzie wymiany kulturowej.

Celem podróży jest przede wszystkim poznanie obyczajów i kultury amerykańskiej. Jest to niepowtarzalna okazja na przeżycie przygody za Oceanem. Oferty miejsc pracy to głównie: hotele, restauracje, kurorty, sklepy, a także parki rozrywki, czy parki narodowe.  Daje to ogromną możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Prace te nie odbiegają o tych jakie studenci amerykańscy podejmują podczas trwania swoich wakacji. Stawka za godzinę pracy to 7,25$ albo 2,17$ w przypadku pracy z napiwkami. Wielkim plusem są także nawiązane znajomości. Mieszkańcy Stanów to bardzo przyjazny i otwarty naród, który z chęcią nawiązuje przyjaźnie, dzięki temu z łatwością można podszlifować swój język. Średni czas pobytu w USA to 4 miesiące, a także jeden dodatkowy miesiąc na zwiedzanie (pobyt nie może trwać dłużej niż do 1 października), w przypadku au pair czas maksymalnego pobytu to jeden rok.

Organizatorami programu WAT są fundacje amerykańskie, zaakceptowane przez rządy USA i współpracujące z akredytowanymi polskimi biurami podróży takimi jak, np.: The Best Way, Go2USA, Foster, Almatur. Dzięki posiadanym kwalifikacja biura te mogą wydawać dokument wizowy DS-2019. Dzięki niemu można starać się o wizę J-1 uprawniającą do pobytu na terenie Stanów Zjednoczonych. Na podstawie DS- 2019 uczestnicy programy starają się o wyrobienie karty Social Seciurity Number na podstawie której odprowadzane są odpowiednie składki i podatki.  Ponadto organizacje zapewniają także wsparcie podczas pobytu, w przypadku nagłych wypadków.

Z Work&Travel mogą korzystać studenci między 18 a 30 rokiem życia, z komunikatywną znajomością języka angielskiego. O uczestnictwo w programie mogę ubiegać się także studenci korespondencyjni, wolni słuchacze, osoby uczące się w szkołach zawodowych oraz szkołach licealnych. Nie ma większych obostrzeń w przypadku studentów uniwersytetów na studiach dziennych czy niestacjonarnych.

Studenci mogą wybrać jedną z dwóch opcji uczestniczenia w programie: Self oraz Full. Poszukując oferty samodzielnie (Self) można skorzystać z pomocy znajomych bądź z Internetu. Ważne jest aby umowa została sporządzona w formie pisemnej na specjalnym formularzu, z akredytowanego biura podróży, spełniającego wymogi Departamentu Stanu USA. W przypadku kiedy wybierzemy opcję Full ofertę pracy zapewnia amerykańska Fundacja CIEE (The Center for Cultural Interchange),współpracująca z wieloma pracodawcami. Wszystkie opisy stanowisk otrzymuje się odpowiednio wcześniej poprzez Virtual Fair lub przez udział na Targach Pracodawców Amerykańskich w Polsce, oczywiście można też złożyć aplikację on-line.

Ważniejsze terminy:

SEVIS – Student and Exchange Visitor Information System, czyli rejestr wszystkich studentów biorących udział w programie. Wpis jest obowiązkowy i kosztuje 35$. System ten ma na celu kontrolowanie i dbanie o uczestników WAT z wizą J-1

ORIENTATION – szkolenie dla wszystkich studentów z programy. Celem tego jest zapoznanie z formalnościami jakie będą czekać uczestnika po przylocie. Odbywa się ono on-line i zaliczenie go jest obowiązkowe.

Warto zapoznać się z ofertą biur podróży oferujących pracę za Oceanem, stanowi to idealną okazję, żeby zapoznać się z obyczajami na innym kontynencie, a także żeby rozpocząć swoją przygodę z pracą.