Programy studiów zagranicznych

collegePraca zagranicą jest rzeczą na tyle powszechną, że zdążyliśmy już do niej przywyknąć. Nie dziwi nas, że duża część znajomych wyjeżdża zagranicę rozwijać swoją karierę zawodową. Od jakiegoś czasu równie modne i chwytliwe stają się wyjazdy zagranicę w celach edukacyjnych. Coraz więcej studentów korzysta z programów studiów zagranicznych, które umożliwiają zdobycie przydatnego doświadczenia. Istnieje kilka mylnych przekonań dotyczących takiego wyjazdu. Wiele osób uważa, że studia zagranicą wymagają dużych nakładów finansowych i posiadania specjalnych certyfikatów. Fakty wyglądają jednak zupełnie inaczej.

Korzystając z odpowiedniego programu otrzymujemy dofnansowanie na życie w obcym kraju.  Dodatkowo możemy starać się o dofinansowanie w uczelni przyjmującej. Kwota jaką otrzymamy zależna jest od kraju i uczelni przyjmującej, np. w Niemczech na okres 5 miesięcy można spodziewać się sumy 1500 euro w ramach programu, plus 1500 euro od uczelni przyjmującej.

Kilka formalności

Istnieje kilka programów umożliwjających studiowanie zagranicą. Do najpopolarniejszego zaliczany jest Erasmus. Będąc studentem polskiej uczelni prywatnej lub publicznej możesz starać się o wyjazd według obranych kryteriów. Najważniejszą rzeczą jest uświadomienie sobie dlaczego chcemy wyjechać i co nas motywuje. Być może jest to zainteresowanie jakąś kulturą, chęć podszlifowania umiejętności językowych lub po prostu interesująca oferta edukacyjna danej szkoły. Wiedząc czego się chce łatwiej dokonać wyboru. Według statystyk polscy studenci najchętniej wybierają Danię i Wielką Brytanię, gdyż programy są tam dobrze zorganizowane i dają tym samym więcej możliwości rozwoju. Dużo zalet ma również wyjazd do krajów rzadziej odwiedzanych, między innymi jest podwójnym wyzwaniem.  Wyjazd do dużego miasta pozwala na korzystanie z szerokich ofert kulturalnych oraz znalezienia dodatkowej pracy. Wyjazd do małego miasta z kolei to okazja na poznanie życia rdzennych mieszkanców jak i lokalnej małomiasteczkowej kultury.

Jak wybrać najlepszy program?

Idealny program to taki, który pozwoli ci wyjechać do miejsca, w którym chcesz studiować i zapewni ci bezpieczny pobyt. Student pozostawiony samopas zagranicą nie czuje sie zbyt bezpiecznie, dlatego warto, abyś przed wyjazdem dowiedział się kilku rzeczy:

– Zakwaterowanie

Istnieją dwie możliwości związane z zakwaterowaniem. Możesz albo mieszkać w domu studenckim, albo w prywatnym, wynajętym mieszkaniu. Warto, abyś dowiedział się wszystkiego dokładnie przed wyjazdem.

– Opiekun

Od razu po przyjeździe do kraju powinieneć mieć opiekuna, który zatroszczy się o ciebie. Chodzi bardziej o kwestie formalne, takie jak: założenie konta, zameldowanie, itd. ale również kwestie towarzyskie.

– Kurs języka na miejscu

Uczelnia przyjmująca powinna umożliwić ci naukę języka obcego.

– Ilośc osób w grupie

Ilość osób w grupie nie powinna przekraczać liczby 35.

– Narodowość studentów

Im większa różnorodność narodowościowa w grupie studentów, tym lepiej dla ciebie.

– Kwestie integracyjne

Istotną rzeczą są wszelkie spotkania  integracyjne z grupą studentów, dowiedz się, czy jest osoba odpwiedzialna za tą kwestie.

– Różnice  programowe

Przed wyjazdem warto zapoznać się z programem studiów jaki będzie cię obowiązywał. Pamiętaj, że wracając do Polski będziesz musiał przedstawić wykaz ocen z uczelni zagranicznej. Przedmioty, które zdasz zagranicą powinny pokrywać się z programem studiów w Polsce. W przeciwnym razie będziesz musiał nadrobić różnice.

This entry was posted in .