Kawa – „zastrzyk“ energii przed zbliżającą się sesją

kawa-sesja

Wczesny poranek, nowy dzień roboczy, często tylko po kilku godzinach snu – to codzienność niejednego studenta. W takim wypadku pomocnikiem i źródłem energii staje się kubek kawy.

Takich dni, kiedy budzik bezlitośnie „rani” uszy, będzie przed zbliżającą się sesją egzaminacyjną coraz więcej. Dlatego nadchodzi czas, kiedy kawa może okazać się najlepszą pomocniczką i przyjaciółką studenta. O tym, czemu warto pić kawę i jakie są z tego korzyści dla organizmu, zgodziła się opowiedzieć firma specjalizująca się w sprzedaży ekspresów do kawy i kawy – Przyjaciele Kawy.

Większość ludzi nie zastanawia się nad tym, jakie korzyści daje picie kawy dla samopoczucia fizycznego i psychicznego. Okazuje się, że ten gorący i aromatyczny napój nie tylko dodaje energii, ale posiada szereg innych zalet i właściwości, które mogą pomóc studentowi w trudnym czasie sesji i przygotowywania się do niej.

Badania wykazały, że filiżanka kawy stymuluje pracę mózgu. Kawowy napój nie tylko pomaga uniknąć niektórych chorób, jak Alzhaimera czy Parkinsona, ale także podnosi efektywność działania pewnych funkcji mózgu, co jest bardzo użyteczne w procesie uczenia się.

Kawa polepsza pamięć krótkotrwałą. Ta właściwość kawy jest ważna dla tych, którzy muszą przygotować się do jakiegokolwiek egzaminu. To może pomóc zaoszczędzić czas i wydłużyć nocny odpoczynek. Bo jeśli w czasie dnia zdąży się przyswoić potrzebną wiedzę i informacje, to wtedy nie będzie potrzeby uczenia się po nocach.

Ponadto, najnowsze badania dowiodły, że pijąc po 2-3 filiżanki kawy dziennie, polepsza się również pamięć długotrwała. Tak więc, regularne picie kawy może poprawiać nie tylko ogólne samopoczucie, ale i być użyteczne w trwałym polepszeniu procesu uczenia się.

Kawa pomaga utrzymać skupienie się na wykonywanej czynności. Mówiąc o procesie uczenia się, ta właściwość jest bardzo ważna, ponieważ studentom często jest ciężko skoncentrować się na nauce, ponieważ myśli „ulatują” do ciekawszych zagadnień, jak przeglądanie internetu, słuchanie muzyki, sport lub cokolwiek innego, ale przyjemniejszego niż nauka. Dzięki porcji kawy, proces przyswajania wiadomości staje się szybszy i bardziej efektywny, co daje w sumie czas na więcej wypoczynku i inne lubiane czynności.

Kofeina zawarta w kawie pomaga utrzymać aktywność, czujność i koncentrację. Chyba każdy z nas zna to uczucie, kiedy trzeba napisać lub wykonać kilka prac, które wymagają dużo koncentracji, skupienia i samodyscypliny. To ciężkie zadnie, dlatego kawa może okazać się tu prawdziwą pomocą. Dlatego, jeśli przy wykonywaniu trudnej pracy wymagającej pośpiechu, okaże się, że spada koncentracja i efektywność, dobrze jest wypić kilka łyków kawy, aby bez stresu móc cieszyć się wydajnością wykonywanego zadania.

Kawa może być również pomocna w pozbyciu się bólu głowy. Zawarta w kawie kofeina poprawia krążenie, co podnosi zaopatrywanie komórek w tlen i inne składniki odżywcze, co z kolei poprawia zmniejszyć ból, nawet migrenowy. Kawa podnosi też skuteczność działania leków przeciwbólowych. Dlatego studentów pijących kawę, nie powinna boleć głowa od nawału pracy i nauki.

A najlepsze jest to, że kubek gorącej kawy naprawdę polepsza samopoczucie. Przecież dobry humor i uśmiech to już połowa sukcesu na drodze do wspaniałego wyniku z egzaminu, a może nawet do stypendium za dobre wyniki w nauce.

This entry was posted in .