Czy warto studiować ekonomię w Polsce?

economicsPo zakończeniu kształcenia w liceum, każdy młody absolwent zastanawia się co zrobić ze swoją dalsza karierą. Jeśli wcześniej nie rozważaliśmy dalszej drogi należy przeanalizować nasze umiejętności, jakie mamy zainteresowania i czy na uczelniach wyższych znajdziemy to czego ostatecznie będziemy szukać. Umysły ścisłe chętnie wybiorą się kierunki matematyczne, przyrodnicze, Ci którzy lepiej czują się w przedmiotach humanistycznych poszukują rozwinięcia swojej wiedzy studiując filologie, historie, socjologie itp. Co jeśli czujemy się dobrze w obu dziedzinach? Z pomocą przyjść może nam ekonomia.

Ekonomia zaliczana jest do nauk społecznych to znaczy, że poprzez naukowe metody poznawcze realizuje cele i bada strukturę oraz funkcję dziejów społeczeństwa. Kandydat do zawodu ekonomisty powinien wykazywać chęć do ciągłego dokształcania się oraz interesować się bieżącymi sprawami politycznymi, społecznymi i gospodarczymi. Uzdolnienia matematyczne, analityczne oraz humanistyczne takie jak prawo, historia również są mile widziane. W przypadku ekonomistów należy także łatwo formułować myśli, aby płynnie sporządzać raporty, pisać rozprawy oraz przede wszystkim w negocjacjach. Ekonomista również powinien dobrze współpracować w grupie. Jak widać wymagań jest sporo, co więc może zaoferować kształcenie się w tym kierunku?

Przede wszystkim uzyskamy odpowiedź na pytania jakie ta dziedzina nauki stawia. Co produkować i w jakich ilościach? W jaki sposób produkować? I kto będzie korzystał z produktu? Przeczesując arkana krok po kroku możemy z łatwością uzyskać na te mimo wszystko trudne zapytania odpowiedź. Współczesna ekonomia oprócz ogólnych kierunków stara się zaradzić na doczesne problemy, z którymi zmaga się państwo. Takimi zjawiskami są bezrobocie, inflacja, wzrost ekonomiczny lub jego brak. Obecnie obserwuje się tendencje łączenia ekonomii z innymi dziedzinami. Bardzo popularne jest towaroznawstwo, czyli połączenie procesów produkcyjnych związanych z biologią, chemią, fizyka. Również studia ekonomiczne w połączeniu z turystyką dają szeroki wachlarz możliwości i perspektyw na podróżowanie po całym świecie.

Żak pierwszego etapu studiów powinien zapoznać się z mikro- i makroekonomią czyli dziedzinami, które zajmują się badaniem zjawisk występujących w małych gospodarstwach czy firmach aż do ogromnych, światowych korporacji. Dzięki temu student zapoznaje się z podstawami działania wszelkich instytucji, potrafi odpowiedzieć na pytania jak zwiększyć zysk, zmniejszyć straty, zapobiec inflacji.  Student ma szansę dzięki temu zrozumieć jaki wpływ ma wydobycie gazu z łupków, dlaczego diamenty są droższe od szkła oraz jaki wpływ ma wybuch wulkanu na gospodarkę państwa i poszczególnych jego składowych. Dzięki rozwinięciu umiejętności matematycznych może wykorzystywać działania do opracowywania modeli, które mogą zniwelować działania niepożądane podczas produkcji, czy symulować zmienne cen na rynkach. Na kolejnych etapach kształcenia uczniowie maja do czynienia z zagadnieniami statystyki i ekonometrii, dzięki czemu wzbogacamy swoje umiejętności przewidywania i planowania. Na poszczególnych programach kształcą się także nasze zdolności zarządzające od kapitału ludzkiego, kapitału po zarządzanie własną wiedzą.

Ekonomia to ciężki kierunek, mający do przekazania obszerną wiedzę. Największą zachęta do studiowania ekonomii jest więc kwestia uzyskiwanych zarobków po zakończeniu kształcenia. Badania wskazują, że w branży ekonomicznej zarobki znajdują się w ścisłej czołówce. Prawdą jednak jest, że aby otrzymać dobrze płatna pracę nie wystarczy tylko skończyć studiów. Dla pracodawcy ważne jest także doświadczenie i mile widziane jest inwestowanie w siebie tzn. staże, praktyki. Jeśli nie znajdziemy sobie dobrej pracy w Polsce zawsze można poszukać jej za granicą. Coraz częściej zagraniczni pracodawcy szukają wyspecjalizowanych absolwentów u nas w kraju. Pracę oferują : instytucje finansowe, korporacje, firmy państwowe, administracja publiczna. Możemy zdecydować się także na dalszą karierę naukową i poświęcić się badaniom albo po prostu założyć własną firmę.

Warto w Polsce studiować na znanych i renomowanych uczelniach, które zapewniają dodatkowe certyfikaty, oferują dodatkowe ścieżki rozwoju, a także organizują spotkania ze światowej sławy ekonomistami, co daje dużą szansę dla absolwenta, aby zaistnieć na rynku.

This entry was posted in .